BASINDA BİZ

BOZÜYÜK BOSNALI MİSAFİRLERİNİ AĞIRLADI

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde, Bozüyük Belediyesi’nin kardeş belediyesi olan Bosna Hersek Zavidovici Belediye Başkanı Haşim MUJANOVİC, İzmir Boşnaklar Derneği Başkanı Hamza YAVUZ ve Balkader Bursa Dernek Başkanı Hayriye KOSOVA ile birlikte Bozüyük’ü ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında ilk olarak Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi KURU makamında ziyaret edildi. Burada gerçekleştirilen görüşmede, Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi KURU, “Bizler Bozüyük Belediyesi olarak siz değerli misafirlerimizi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bosnalı kardeşlerimizin bedenen yanlarında olamasak da her zaman ruhen yanlarındayız. Kendilerinin acılarını paylaşıyoruz, kalbimiz o zor günlerde onlarla birlikte attı ve atmaya da devam edecek” dedi.

Bozüyük ile ilgili olarak konuşan MUJANOVİC ise, “Bozüyük’ün kardeş belediyemiz olması bizleri çok mutlu etmektedir. Kente baktığımda gördüğüm manzara beni gururlandırdı” dedi.

Görüşme sonunda Başkan Yardımcısı Nazmi KURU, Zavidovici Belediye Başkanı MUJANOVİC’e üzerinde Metristepe Zafer Anıtının bulunduğu bir plaket takdim ederken, daha sonra tüm ziyaretçilere yöresel tatlar paketlerinden ikram etti. Devamında Bozüyük Şehir Müzesini ziyaret eden Bosnalı misafirler karşılaştıkları manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemezken burada kendilerine Şehir Müzesi’nin Koordinatörü Veysel KILIÇ eşlik etti. Müzede sergilenen eserleri inceleyen konuklar Bozüyük’ün tarihi önemi ve yeni yüzyıldaki sanayi bölgesi olmasındaki süreçleri KILIÇ’dan dinlediler.

KILIÇ, Bosnalı misafirlerine plaket ve müze ziyaretlerinin anısına kalem takdim etti. Keyifli bir sohbet ortamında iki kardeş belediyenin arasındaki bağların kuvvetlendirilmesi konuları konuşulurken Belediye Başkanı MUJANOVİC özellikle son 14 yıldır Türkiye’nin gösterdiği gelişimin yurt dışında nasıl yankı bulduğunu açıkladı ve Türkiye’nin Bosna için örnek bir model olduğunu belirtti. Ziyaret sonunda Bosnalı misafirler ziyaretleri sırasında kendilerine gösterilen misafirperverlik için Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi KURU ve Şehir Müzesi’nin Koordinatörü Veysel KILIÇ’a teşekkür ettiler. – BİLECİK

 

https://www.haberler.com/bozuyuk-bosnali-misafirlerini-agirladi-9636240-haberi/